İMSİAD HABERLER

İMSİAD’IN YENİ YURT DIŞI ROTASI: ABD PAZARI

  • ŞEREF DEMİR: ‘KONFOR ALANIMIZDAN UZAKLAŞIP YURTDIŞI PAZARLARA AÇILMAMIZ LAZIM’
  • ŞEREF DEMİR: ‘İMSİAD TOBB TİCARET MERKEZLERİ İLE ÜYELERİNİ AMERİKA PAZARINA AÇIYOR’
  • NOYAN CİRİTOĞLU: ‘TÜRK ÜRÜNLERİ ŞUAN AMERİKALILARIN KULLANDIĞI ÇİN ÜRÜNLERİNDEN ÇOK DAHA ÜSTÜN’
  • NOYAN CİRİTOĞLU: ‘TOBB TİCARET MERKEZLERİ A.Ş.OLARAK AMERİKA’DA KALICI BAŞARINIZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

İMSİAD, yurt dışı yatırım olanaklarını değerlendirmeye ve üyelerinin yurt dışına açılmasını sağlayacak etkinliklere devam ediyor.

Yurt dışı pazarları masaya yatırmaya devam eden İMSİAD, bu kapsamda dönem başında hayata geçirdiği ve üyelerinin yurt dışına yatırım yapmalarının önünü açmak için araştırmalar yapan Yurt Dışı Yatırım İlişkileri Komisyon’un faaliyetleri kapsamında Amerika ve Şikago’daki ticaret ile yatırım imkanları masaya yatırıldı. 

Dernek merkezinde gerçekleştirilen seminerin açılışında konuşan İMSİAD Başkanı Şeref Demir, “Sanayici üyelerimize ihracat, müteahhit üyelerimize yurtdışı müteahhitlik, projeci üyelerimize yurtdışı müşavirlik olanakları sağlamak için İMSİAD tarihinde ilk defa bu dönem İMSİAD Yurt Dışı Yatırım İlişkileri Komisyonu’nu kurduk. Bu komisyonumuzun bir çalışması olarak Amerika’da ticaret yapmak imkanlarını çok değerli bir konuşmacı ile bugün Bursa’da masaya yatıracağız. Ancak, ABD’ye ihracat ve ABD’de inşaat yapma konuları, bilgi ile değil de, daha çok önyargılarımızla ele aldığımız, erişemeyeceğimize dair olumsuz önyargılarımızın çok büyük olduğu bir pazar.  Bu pazara erişemeyeceğimize dair olumsuz önyargılarımızdan vazgeçerek,  bu büyük pazarlara ulaşma yollarını mutlaka bulmalıyız. Kaldı ki, ABD’ye açılabilmek konusunda bu önyargılarımızı aşabilmemiz için, Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ticaret Bakanlığı destekleri ile faaliyet gösteren TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. önemli kazanımlar sağlayabilir. Çünkü, hızla gelişen teknoloji özellikle de bilgi teknolojisiyle birlikte etkisini her gün biraz daha fazla hissettiren küreselleşme, işletmelere yeni çağdaş ticaret ve pazar anlayışlarını benimseme zorunluluğu getirmiş durumda. Bunun için de, artık konfor alanlarımızdan biraz uzaklaşmamız lazım. Bu sayede pazar payını genişletme fırsatını yakalayacağız. İç pazardaki kapasitemizi arttıracağız ve ürün üretme kapasitemizi de arttırma fırsatımız doğacak. Bunun yanında, iç pazara olan bağımlılığımızı azaltacağız ve bu sayede iç pazardaki durağan durumu da telafi etmiş olacağız” dedi.

“İÇ PAZAR REKABETİNİ YAYMA İMKANI YAKALAYACAĞIZ”

 Dış pazarlara açılarak iç pazardaki rekabeti yayma imkanı yakalayacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Şeref Demir şöyle konuştu, “Dış pazara açılarak iç pazardaki rekabeti yaymanın neticesi olacak elbette bu da üretim, istihdam ile cari açığın kapatılmasına ve nihayetinde ülke ekonomisine katkı sağlayacağız. Aynı zamanda da firmaların sürdürülebilir ticaret yapmalarının önünü açmış olacağız.  Bu düşüncelerle bugün nüfusu 320 milyonu aşmış 2.1 trilyon ithalatla dünyanın en büyük ithalatını yapan süper güç Amerika’nın Şikago kentini konuşacağız. Bu konuda Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği ile Ticaret Bakanlığının destekleriyle faaliyet gösteren Türkiye Ticaret Merkezleri Anonim Şirketi Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu’nu konuk ediyoruz. Bizlere bölgedeki yatırım imkanları ve fırsatlara erişim yolları ile ilgili bilgiler aktaracak. ABD’ye ihracat veya inşaat işleri yapmak konularında verdiği özgün bilgiler için Noyan Ciritoğlu’na, Türk şirketlerinin ABD’ye açılabilmeleri için ABD’de Ticaret Merkezi A.Ş.’yi kuran Rıfat Hisarcıklıoğlu şahsında TOBB’a ve kıymetli vakitlerini ayırarak gelen Üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz.” 

“ŞARTLARA GÖRE KENDİMİZİ REVİZE ETTİK”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Merkezleri Anonim Şirketi’ni kurarken bir çok engelle karşılaştıklarını fakat yılmadan yapılarını şartlara göre sürekli revize ederek projelerini hayata geçirdiklerini belirten Noyan Ciritoğlu, Amerika’da birçok fırsatın olduğunu Türk iş insanlarını beklediğini de dile getirdi.

“AMERİKA PAZARI TÜRK İŞ İNSANLARINA AÇIK”

Amerika pazarının açık olduğunu, doğru çalışan ve doğru yatırım yapan herkesin kar edeceğini söyleyen Ciritoğlu, şuanda 66 üye firma sayısını 100 – 150 üyeye taşıma hedefinde olduklarını ifade etti. Türk inşaatçılarının Amerikalılardan daha kaliteli projeler ve ürünler ortaya çıkardığına işaret eden Noyan Ciritoğlu,  inşaat sektörü temsilcilerine birçok avantaj sağlayan bir ortamın var olduğunu vurguladı.  Ciritoğlu sözlerinin devamında, “Türk inşaat sektörünün ürünleri çok kaliteli. Amerikalılardan daha kaliteli ürünler ortaya çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Türk ürünleri şuan Amerikalıların kullandığı Çin ürünlerinden çok daha üstün. İnşaat sektörümüzün temsilcilerinin Amerika pazarına daha fazla dahil olması gerekiyor. İş yapmak isteyen her iş insanımıza bu pazarda yer var. Biz de yardımcı olmaya hazırız. TOBB’un bir iştirakı olan Türkiye Ticaret Merkezi hedef ülkeye gelmek isteyen, ticaret yapmak isteyen tüm firmalarımıza danışmanlık ve iş geliştirme hizmeti veriyoruz. Hiç bilmediğiniz bir pazarda, hiç bilmediğiniz alışkanlıklar var. Yabancısı olduğunuz pazarda her adımınızda, ürünümüzün ambalajının nasıl olması gerektiğinden, ürünlerinizin 10.000 km uzağa zamanında ve en uygun fiyatla nasıl geleceğine kadar size yardımcı oluyoruz. Kısacası biz sizi pazara sokuyoruz ama pazara girerken marka olarak önemli ve özenli bir şekilde ABD pazarına girmenizi istiyoruz çünkü o pazarda kalıcı olmanızı istiyoruz. Ortak girişim yapacaksanız o ülkenin kurallarını, kanunlarını bilmediğinizi düşünerek; ortaklık sözleşmesinde mayına basmayın diye yanınızda oluyoruz. TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. olarak Türk firmalarının sadece ABD pazarına girmeleri için değil, Amerika’da kalıcı başarıları için çalışıyoruz’

“ŞİKAGO, AMERİKA’NIN DAĞITIM NOKTASI”

Türkiye Ticaret Merkezi’nin niye Şikogo’yu merkez olarak seçtiğini belirten ve bunun nedenlerini sıralayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Merkezleri Anonim Şirketi Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, “Fortune Global 500’ün ilk 30 firmasının merkezi Şikago’da, Türkiye’den gelen gemilerin yaklaşık 3 haftada ve 4 haftada ulaşabildiği limanlar var yani bizim için en kıymetli bölge. Şikago, Amerika’nın ticaret alanındaki merkezi noktası, dağıtım noktası.  Fortune 500’ün ilk 300 firmasının depoları burada.  Amazon markasının sadece Şikago’nun içinde 13 tane dağıtım deposu var. Böyle önemli lokasyonu kıymetli bir yer. Biz Amerika’ya yüzümüzü artık dönmeliyiz pazara daha yakın bakmalıyız. Çok çalışmalıyız” dedi. 

Seminer soru cevap bölümünün ardından, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

EN SON HABERLER